14.12.13

Το δεκάλεπτο που «σκοτώνει»

(Γιάννης Τρουμούσης)

ΟΙ ΑΝΑΤΡΟΠΕΣ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ

Ο Ολυμπιακός πρωτοτύπησε ξανά, καθώς ανακάλυψε έναν καινούργιο τρόπο για να γυρίσει ένα παιχνίδι. Απέναντι στη Σιένα δεν έχασε σουτ (11/11 εντός παιδειάς) στην τελευταία περίοδο και με επιμέρους σκορ 32-16 πέτυχε την ένατη νίκη σε ισάριθμες αγωνιστικές της φετινής Ευρωλίγκα.

Ακόμα κι έτσι, όμως, η συγκεκριμένη νίκη των πρωταθλητών Ευρώπης είχε ένα κοινό στοιχείο σχεδόν με όλα τα ματς που έχουν δώσει οι Πειραιώτες έως τώρα στη διοργάνωση.

Το κοινό στοιχείο είναι το δεκάλεπτο-«φωτιά» στο οποίο ο Ολυμπιακός είτε παίρνει σημαντική διαφορά είτε «καθαρίζει» τα παιχνίδια, ανατρέποντας την εις βάρος του κατάσταση, είτε «σφραγίζει» τις νίκες του. Συνήθως είναι η τέταρτη περίοδος, καθώς σε έξι από τις εννιά περιπτώσεις που συνέβη αυτό ήταν στο τέταρτο δεκάλεπτο του εκάστοτε αγώνα, όπως φυσικά συνέβη και το βράδυ της Πέμπτης στο ΣΕΦ κόντρα στη Σιένα.

Σε άλλες δύο περιπτώσεις με τη Σιένα εκτός και με τη Γαλατάσαραϊ εντός ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοσή του στο πρώτο και στο τρίτο δεκάλεπτο αντίστοιχα και στη συνέχεια δεν απειλήθηκε ξανά από τον αντίπαλο. Βέβαια, το συγκεκριμένο συμπέρασμα έχει διπλή ανάγνωση, καθώς τίθεται το ζήτημα των σκαμπανεβασμάτων που έχει η ομάδα μέσα στο κάθε ματς, κάτι που συμβαίνει από την αρχή της χρονιάς. Πάντως, ακόμα κι έτσι οι Πειραιώτες βρίσκουν τον τρόπο για να πετύχουν αυτό που θέλουν άσχετα με το ποια ομάδα έχουν απέναντί τους.

Η τέταρτη φετινή ανατροπή

Ο Ολυμπιακός έχει αναγάγει την ανατροπή σε επιστήμη και ήδη έχει συμπληρώσει τέσσερις μεγάλες επιστροφές στη φετινή χρονιά. Βέβαια, αυτή η ιστορία έχει ξεκινήσει από τη σεζόν 2011-12, τότε που οι Πειραιώτες μάθαιναν την τέχνη της ανατροπής και πλέον την έχουν εξελίξει όσο καμία άλλη ομάδα. Το βράδυ της Πέμπτης οι «ερυθρόλευκοι» επέστρεψαν από το -15 (37-52) του 28' και νίκησαν με 78-73.

Στην πρώτη αγωνιστική του Top-16 στο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει από τη Μάλαγα με 10 πόντους (35-45) στο 29' και νίκησε με το ευρύ 69-61. Με την ίδια αντίπαλο αλλά στην Ανδαλουσία οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα βρέθηκαν να χάνουν με 58-48 στο 26' και 67-62 στο 31', παίρνοντας τη νίκη με 82-74. Η πιο εντυπωσιακή φετινή ανατροπή, βέβαια, ήρθε το βράδυ της 15ης Νοεμβρίου στο ΣΕΦ με αντίπαλο την πολωνική Ζιέλονα Γκόρα.

Οι «ερυθρόλευκοι» έχαναν με 37-48 στο 23', με 57-65 στο 34' και με 76-77 μόλις ένα δευτερόλεπτο πριν από το τέλος έως ότου ο Βαγγέλης Μάντζαρης με ένα φοβερό buzzer beater έδωσε τη νίκη (79-77) στην ομάδα του. Οπως εύκολα καταλαβαίνει κανείς, ο Ολυμπιακός έχει ανατρέψει διαφορές στα τέσσερα από τα εννιά παιχνίδια που έχει δώσει έως τώρα στην Ευρωλίγκα, κάτι που δείχνει την ικανότητητα της ομάδας, την ψυχολογία του εκάστοτε αντιπάλου και φυσικά την εξοικείωση που έχουν αποκτήσει οι παίκτες του Μπαρτζώκα με τις μεγάλες επιστροφές.